کدامیک بهتر است، آیلتس یا تافل؟

امروزه دغدغه بسیاری از زبان آموزان انتخاب بین انواع آزمون های بین المللی می باشد، در این مقاله در موسسه زبان آفاق قصد مقایسه دو آزمون بین المللی معروف آیلتس و تافل را داریم پس با ما همراه باشید.

پیش از آنکه به مقایسه تفاوت های معروف ترین آزمون های زبان انگلیسی بپردازیم. لازم است بدانیم هر دو آزمون آیلتس و تافل از نظر سطح علمی، مدت اعتبار مدرک و همچنین هدف مشابه هستند. اما برای درک تفاوت ها بهتر است ابتدا به انواع “IELTS”  و “TOEFL” نگاهی بیاندازیم:

انواع آزمون تافل (Test of English as a Foreign Language) :

  • تافل کاغذی (Paper-based)
  • تافل کامپیوتری (Computer-Based)
  • تافل iBT (اینترنتی)

امروزه دو شیوه کاغذی و کامپیوتری منسوخ شده است و در واقع هر جا در مورد تافل صحبت به میان می آید منظور “تافل iBT” یعنی نسخه اینترنتی این آزمون است.

انواع آزمون آیلتس (International English Language Testing System) :

  • عمومی (General Training)
  • دانشگاهی (Academic Training)

هر دو نوع آزمون آیلتس در حال حاضر معتبر و در سراسر دنیا در مراکز برگزاری آزمون اجرا می شود. همان طور که می توان از عنوان این دو نوع آزمون حدس زد، آیلتس عمومی آسان تر است و بیشتر تسلط فرد به موضوعات و مفاهیم عمومی را مورد سنجش قرار می دهد. هدف از طراحی این آزمون، سنجش مهارت های زبانی افرادی است که قصد مهاجرت یا اشتغال در یک محیط انگلیسی زبان را دارند. در مقابل آیلتس آکادمیک برای سنجش آمادگی فرد برای گذراندن دوره های دانشگاهی در دانشگاه های انگلیسی زبان طراحی شده است و از نظر موضوع دشوار تر است.

آزمون های “IELTS General” و “IELTS Academic” در دو مهارت “Speaking” و “Listening” مشترک هستند و هیچ تفاوتی با هم ندارد. تفاوت موجود مربوط به بخش اول از “Writing” و همچنین موضوعات متن های قسمت “Reading” است.

به طور خلاصه از نظر سختی و آسانی و حتی کاربرد آزمون تافل iBT همیشه با آیلتس جنرال مقایسه می شود. هر چند این دو آزمون از نظر شکل ساختاری و مراکز پذیرنده شان تفاوت هایی دارند، از نظر اعتبار، سطح علمی و دشواری مشابه هستند.
در مقابل آیتلس جنرال آزمونی ساده تر با هدفی کلی تر است. بنابر این به طور خلاصه اگر فقط قصد گرفتن یک مدرک بین المللی را دارید و ملزم به شرکت در یک آزمون مشخص نیستید، بهترین گزینه برای شما آیلتس جنرال است. چون می توانید نمره بالاتری در آن کسب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

question